Ödüllerimiz

Yalova Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Merkezi – Yılın İnovasyon Lideri Ödülü

odullerimiz1Yalova Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Merkezi(YÜGİM) tarafından her yıl düzenlenen İş ve Girişimcilik Zirvesi Raif Dinçkök Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Niyazi ERUSLU, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin BECAN, Yalova iş dünyasının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve ilgililer katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını YÜGİM Müdürü Doç.Dr. Mustafa KURT yaptı. Doç.Dr. Mustafa KURT konuşmasına İş Zirvesinin düzenlenmesine katkı sunan kişi kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek başladı. Zirvenin amacının girişimcilik konusunda motivasyon ve bilinç oluturmak olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mustafa KURT, YÜGİM olarak ülkemizden ve bölgemizden çıkmış başarılı girişimcileri öğrecilerimizle ve girişimcilik adaylarıyla biraraya getirmek suretiyle girişimcilik konusunda farkındalık ve motivasyonu artırmaya çalıştıklarını belirtti. Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin BECAN da konuşmasında Türkiye’nin girişimcilik alanında kat etmesi gereken çok mesafeler olduğunu ifade etti. Yalova’nın büyük şehirlere yakınlığı ve stratejik konumuyla girişimciler için cazip bir şehir olduğunu ifade eden BECAN, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimci gençlerin daima destekçisi olacaklarını söyledi. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Niyazi ERUSLU ise konuşmasında girişimcilik konusunda dünyadan örnekler verdi. İş dünyasında ve teknolojide başarılı olanların çok çalışkan ve zeki insanlar değil girişimci insanlar olduğunu ifade eden Prof. ERUSLU, Yalova Üniversitesi olarak değişimi yakalayan ve istikbalini planlayan gençler yetiştirmek için Yalova Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Merkezi’ni kurduklarını belirtti. Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN’da konuşmasında Yalova’nın girişmciliğe aç bir il olduğunu bu açıdan bakıldığında böyle bir zirvenin Yalova’da düzenlenmesinin önemli olduğununun altını çizerek emeği geçenlere teşekkür etti. Yalova’nın sosyokültürel ve coğrafi özellikleri hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan SALMAN, Yalova’nın girişimciler için avantajlı yönlerini anlattı. Yapılan protokol konuşmalarının ardından zirvenin birinci oturumununa geçildi.

Girişimcilik Hikayesi isimli birinci oturumun onur konuğu Hüseyin ÖZER idi. Yurtdışında en önemli Türk girişimcilerden olan Londra merkezli SOFRA restoranlarının kurucusu Hüseyin ÖZER konuşmasında kendi hayat hikayesinden kesitler sunarak girişimcilik hikayesini anlattı. Başarısının sırrını dürüstlük ve çalışkanlık olarak ifade eden Hüseyin ÖZER, yaptığınız işi severek hakkını vererek ve müşteri memnuniyetini ön plana alarak yaparsanız, insanları 498-is-ve-girisimcilik-zirvesi15-800x0kandırmadan dürüstçe hizmet verirseniz başarı peşinden gelecektir dedi.
Hüseyin ÖZER konuşmasıını ardından “Gençlik Fikir Fikir İş Planı Yarışmasının Ödülleri ve Yalova’nın Yıldızları Ödülleri verildi. YÜGİM ve Yalova Kadın Girişimciler Kurulu’nun ortaklaşa yürüttüğü “Gençlik Fikir Fikir” iş fikri yarışması Yalova da öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerine iş kurma hayallerini gerçeğe taşıma şansı sunarken, projesini sunup dereceye giren öğrencilere Kadın Girişimciler Kurulu sponsorluğunda para ödülleri verildi. Ayrıca 1. sıraya yerleşen projeye hayata geçirme şansı tanınacağı bildirildi. Yarışmada Serhat ORAN Petmatik isimli projesiyle birinci olurken, Büşra YAVUZ “Frozen Yoğurt” isimli projesyle ikinci, Nurdan DURMAZ, Selda BAYKUŞ, Gökhan CENGİZ’in ortak projesi “Funny Ice(Buz Pisti )” projesi üçncü oldu. İş ve Girişimcilik Zirvesi ’15 kapsamında Yalova iş dünyasının en iyilerine de ödüller verildi. Yılın Kadın Girişimcisi dalında “Kupon Koza” firmasıyla Meral Evcin ÖZDEMİR ödüle layık görülürken, Yılın Erkek Girişimcisi dalında “Sugören Süt” firmasıyla Taner KÜLÜŞLÜ, yılın markalaşma lideri kategorisinde “UZAY İnternet ve Yazılım Teknolojileri A.Ş.” ödüle layık görüldü. Yılın İnovasyon Lideri Ödülünü ise “Proses TİM LTD. ŞTİ.” aldı. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zuhal KARAKOYUN ve YTSO Başkanı Tahsin BECAN tarafından verildi.
Zirvenin ikinci oturumda ise Wallit isimli sanal duvar projesiyle ABD’de milyon dolarlık proje satışı gerçekleştiren, Türkiye’ye döndükten sonra “Çaycı” isimli markayı yaratan, 2014’ün en dikkat çeken girişimcilerinden olan ve Fortune dergisince 40 yaş altı iş dünyasının izlenmesi gereken yıldızları arasında yer alan Veysel BERK, Köfteci Yusuf’un kurucusu Yusuf AKKAŞ, geleneksel ürünümüz çayı modern konsepte uyarlayan basarili bir girisim öyküsü “Demlik” firmasının kurucusu Erman ADEMOĞLU girişimcilik öykülerini ve başarılı proejlerini nasıl hayata geçirdiklerini anlattılar.
Üçüncü ve son oturumda ise Komşuköy projesi kurucularından Özden AKYILDIZ, Sefamerve.com isimli web sitesiyle Yılın Girişimci İş Kadını seçilen Oya Okur ERCİYES, GüvenSan Temizlik Şirketi Kurucusu aynı zamanda KAGİDER ve ARYA Platformu Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Münteha ADALI girişmicilikle ilgili düşüncelerini ve kendi başarı öykülerini katılımcılarla paylaştılar. Yapılan oturumların ardından knouşmacılara teşekkür plaketlerinin verilmesiyle zirve sona erdi.

Kaynak:http://yugim.yalova.edu.tr/tr-tr/haberler/178/is-ve-girisimcilik-zirvesi15